DDoS Nedir ?

Son günlerde Dünya’da popüler olan siber saldırı yöntemi DDoS nedir ? Peki neden bu kadar etkilidir ?

DDoS Attack son günlerde Dünya gündeminde olan bir siber saldırı yöntemidir , genellikle ülkeler arasında çıkan sorunlardan sonra patlak veren bu saldırılar bir çok kuruluşun canını yakmış durumda. Peki bu DDoS Attack nedir ?

DDoS Attack belirli bir kapasitede çalışan sunuculara aşırı yüklenmek ve sunucuların işlevsiz kalmasını sağlayan bir saldırı yöntemidir . DDoS atılmaya başladığında sunucularda aşırı yüklenme olup kimseye geriş yapamamasını sağlayıp sitelerin ulaşıma kapatılmasını sağlayabilir. Bir çok firma ve kuruluşlar bu saldırıya önlem almaya çalışsa da hayla bu saldırılar etkili olmaya devam ediyor özellikle bir çok bankanın saldırıya uğrayıp büyük miktar paralar kaybetmesinden sonra bu saldırıya alınan önlemler gittikçe artmakta.

DDoS atağı betimleyecek olursak bir 3 şeritli yolun binlerce arabayla trafiğe kapatılması ve o yolun artık işlevini yitirmesine benzetebiliriz. DDoS  bir çok basit düzeyde bilgisayar kullanmayı bilen kişilerinde yapabileceği bir saldırı yöntemi olup kolaylıkla bir siteye saldıra bileceğiniz bir yöntemdir.

Ülkemizde de bu saldırı programını geliştiren bir çok kişi olup aralarından etkili çıkan bazı Türk yapımı DDoS programları da vardır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: