Eski Celeron 300A Efsanesi Üzerine

Donanım dünyasına şöyle ucundan bucağından değen herkes eninde sonunda Celeron 300A´yı muhakkak duymuş, görmüş belki kullanmıştır…

celeronBu işlemci için ortak görüş, belki de en nazik olanı “İntel´in kendi ayağına sıktığı kurşun”dur.

Neden diye sorarsak128 k belleği ve çok düşük saat hızları (300 mhz saat frekansı, 66 mhz veriyolu hızı vs) kendinden 2 kat pahalı Pentium II işlemciyi ezip geçebilmesi, bir de üstüne hayvani oc potansiyelidir.(720 mhz -oha:D-)

Tabii o dönem yapılan oc çalışmalarında su soğutma falan hak getire ki bazı işlemcilerde fanı geçtim. termal soğutma bile olmayan işlemciler var piyasada.

Sonuç?

İntel baktı başı belada. PII leri hatalı ürettik yok vakti geçti gibi bahanelerle geri çekerek alel acele PIII işlemcileri sürmek zorunda kaldı piyasaya. Peki nedir bu performans fiyat orantısızlığı dersek? bir sürü spesifikasyonu var. Bunların en eğlencelisi hiç şüphesiz ki maaşını beğenmeyip özellikle celeronu böyle hayvani bir güce ulaşacak şekilde tasarlayan çatlak bilim adamı:D Millet parayı beğenmeyince yaptığını bozar. Bu arkadaş ise tutup işlemciyi tersine uçaktan az yavaş olsun mantığı ile yapmış.

Ama o dönemler ve sonrasında bu işlemcinin bu kadar uçarı olmasının bir nedeni vardı. piyasada yeni yeni yer edinmeye çalışan AMD. Yani Advanced Micro Devices. 1969 yıllarında Fairchild adındaki efsanevi firmadan ayrılan k6bazı mühendislerin kurduğu, 90 lara kadar genelde sadece ram ya da giriş seviyesi mcu gibi ürünleri tasarlayan bu eskip. 80 lerden itibaren  İntel´in İBM ile olan sorunu nedeni ile kendini mcu´dan cpu pazarı içine düşmüş buldu. yalnız AMD İntel gibi düşünmemektedir. ona göre işlemcini hızını düşürüp ömrünü uzatmanın mantığı yoktur. zaten bu pc leri alan adam 2 sene dolmadan upgrade yapacak. bu nedenle o 2 seneyi daha seri çalıştırsın da sonra isterse patlasın mantığı ile işlemcilerini stokta olabilecek potansiyellerinin sınırında clocklayıp sürmektedir piysaya. işte 97 de çıkarmaya başladığı K6 serisi bu mantıkla gittiği için intelin başına bela olmuştur.

32 kb L1 önbelleği, 66 mhz bus speed ve 300 mhz e varan saat frekansları ile bu seri işlemciler her ne kadar çok az satılsa da kullanan kişiler tarafından çok beğenilmiş. ve çok daha ucuz fiyatları ile cezbetmeye başlamıştı. İşte İntel bu işlemcilere karşı çok ucuz ve onu katlayacak bir işlemci sürdü piyasaya. 300A. gerçekten de 300A çok hızlı idi. üstüne hiç ısınmıyordu. fiyatı da makuldu. üstüne o dönemler anakartlar hala aynı olduğu için sadece işlemci değişimi ile çok daha yüksek performans elde edilebiliyordu.

Sorun yoktu. Satışlar patlamıştır. Tabii iş milletin ağzını sulandırıp 2 katı fiyatına sattıkları PII´nin 450 mhz lere varan hızına rağmen 300A´ya yakın performans göstermesi ve 300 A´nın oc edilerek 720 mhz lere çıkabilmesi kabilyetinin Pentium´da olmamasıdır. İntel´in bu sefer rakibi değil, kendi ürettiği bir işlemci tarafından bu şekilde amiral gemisinin darmaduman edilmesi, kullanıcıları intele karşı fena öfkelendirmiştir. üstüne çok kısa bir süre sonra da PIII´ün bu seri durdurularak satılması da bu öfkeyi söndürmeye yetmemiştir. Tabii sonra AMD boş durmayıp K7 serisi ile yine baş ağrıtmaya devam etmiştir.

Eski Celeron 300A Efsanesi Üzerine” için 2 yorum

 • Kasım 27, 2016 tarihinde, saat 8:43 pm
  Permalink

  Yazıyı yazan arkadaşın ellerine sağlık.amd oldum olası intelin başına bela olmuştur ve olmaya devam ediyor..

  Yanıtla
  • Aralık 3, 2016 tarihinde, saat 8:59 pm
   Permalink

   Ben teşekkür ederim. Ancak sıkı bir amd hayranı olsam da amd nin k10 dan sonra ipleri komple intele bıraktığını üzülerek itiraf ediyorum. fx serisi ile atılım yapacağım diye athlon serisini bitirerek büyük bir kitleyi kaybetti, üstüne fx serisinin yarım kaldığının farkında olarak. zen mimarisi ise 1 sene oldu ertelene ertelene intel cevabını verdi üstüne yeni nesil çıkaracak kadar vakit geçti.
   ben özellikle yeni nesle üzülüyorum. özellikle 2011 öncesinde amd intel savaşları inanılmaz boyutlarda idi. amd bu kafayı bırakmazsa 5 yılı görmez.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: